Szafeczka blog

Deszczowa Szczawnica i ucieczka do Czerwonego Klasztoru

Na drugi dzień po wycieczce na Trzy Korony, ciężko mi było wstać z łóżka. Nogi nie pozwalały zapomnieć o pokonanych poprzedniego dnia kilometrach. Biorąc poprawkę na zmęczone „zakwasy”, zaplanowaliśmy krótsze wycieczki, takie jak spływ Dunajcem czy wycieczka rowerowa. Niestety plany pokrzyżował nam deszcz, a właściwie to ulewa! Po krótkiej wizycie z pijalni i spacerze po parku, uciekliśmy… The post Deszczowa Szczawnica i ucieczka do Czerwonego Klasztoru appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Z dzieckiem na Trzy Korony

Pół służbowo, pół nie, ale myślami ostatnio byliśmy raczej w cieplejszych rejonach Europy. Raz sprawdzaliśmy loty do Włoch, później do Hiszpanii, planowanie wyprawy, dogrywanie kalendarza… i wtedy pomysł – jedziemy do Szczwnicy. Po co? Na Trzy Korony! Ja wszystko rozumiem, góry nawet lubię, pogoda na wycieczki idealna, ale gdzie to z rozgrzanych południowych plaż do… The post Z dzieckiem na Trzy Korony appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Dlaczego moje życie jest „idealne”

Te kilka słów chodzi za mną już od pewnego czasu. Czuję, że muszę to wreszcie z siebie wyrzucić! I na wstępnie z góry przepraszam wszystkie mamy, które mogą poczuć się urażone. A nie powinny :) Krąży w Internecie obecnie taka „moda” na bycie nieidealną mamą. Mam na myśli teksty typu „ale jestem okropną matką, dałam… The post Dlaczego moje życie jest „idealne” appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Orzeźwiające lemoniady na bazie wody

Początek czerwca to idealny czas na to, aby zacząć myśleć o nadchodzących upałach! Przygotowałam dla Was (no i dla siebie również) propozycje przepisów na pyszne i gaszące pragnienie lemoniady! Dodatkowo, każda z nich absolutnie bez dodatku cukru – tylko tyle ile w owocach ;) Przyznam szczerze, że wcześniej do tego typu napojów podchodziłam dość sceptycznie. Malina zatopiona… The post Orzeźwiające lemoniady na bazie wody appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę

Wiosna i lato dają nam setki możliwości i okazji do spędzania wspólnie (a przy tym aktywnie) czasu poza domem. Od prostego skakania w gumę czy kopania piłki na trawie, po przeróżne i wymyślne sporty oraz atrakcje. Korzystając z ciepłych dni, nawet zwykły spacer czy wyjście do sklepu możemy urozmaicić dodając troszkę frajdy i ruchu. Jak? Dla nas najlepszym miejski… The post Na co zwrócić uwagę kupując hulajnogę appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Małe przyjemności, wielkie szczęście!

Dzień jak co dzień. Okolice godziny 7 rano. Oczywiście wstajemy o 15 minut za późno, bo budzik jakoś tak mało przekonująco starał się wyrwać nas z wygodnych łóżek. Śniadanie w trybie przyspieszonym, a droga do szkoły w lekko sportowym stylu. Mimo to udało się, jesteśmy na czas! Buziak, kilka miłych słów i rozstajemy się na… The post Małe przyjemności, wielkie szczęście! appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Inspiracje prezentowe – #dziendzieckazmamissima

Każdy rodzic uwielbia obserwować, jak poszerzają się horyzonty jego dziecka, jak rozwijają się jego zainteresowania i zdobywa nowe umiejętności. Dając dzieciom nasz wolny czas, poczucie wsparcia, ale też możliwość decydowania, pozytywnie wpływamy na jego rozwój. Ważne jest też to, aby nie narzucać niespełnionych ambicji czy swoich zainteresowań na dziecko. Jasne, wspólne hobby z dzieckiem to marzenie wielu z… The post Inspiracje prezentowe – #dziendzieckazmamissima appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

To jest nasz dzień

Pamiętasz pierwszy Dzień Mamy, kiedy to było już Twoje święto? Ja potrafię odtworzyć ten dzień w myślach do tej pory, jednocześnie stwierdzając, że coraz trudnej mi uwierzyć w to, jak ta moja ośmiolatka mogła być tak mała?! Aż strach było ją wziąć na ręce ;) Tak to jest, że na początku wszystkie takie okazje spadają… The post To jest nasz dzień appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Inspirujące filmy, które pokazują jak odnaleźć szczęście

Już nieraz wspominałam o tym, że moje ulubione gatunki filmowe to dramaty i melodramaty. No cóż, tak już mam i nie zanosi się na rewolucję w tej kwestii ;) Jednak coś w tych dramatach musi być,  skoro większość filmów okrzykniętych arcydziełami to właśnie z tych gatunków. Nie przepadam za „płytkimi” filmami, które biją rekordy oglądalności (głównie w Ameryce?), a na seansach pochłaniane są… The post Inspirujące filmy, które pokazują jak odnaleźć szczęście appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

TOP 11 gadżetów fotograficznych, które musisz mieć

Mówi się: zaraź swoje dziecko fotografią – nie będzie go stać na narkotyki ;) Częściowo to prawda, bo na sprzęt fotograficzny można wydać fortunę. Sam aparat, do tego najdroższe obiektywy, osprzęt studyjny, komputery, monitory, dyski… Kosmiczne kwoty! Ale z drugiej strony można fotozakupy robić w przemyślany sposób i nie rujnować przy tym domowego budżetu. My mamy… The post TOP 11 gadżetów fotograficznych, które musisz mieć appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

A co Ty robisz na placu zabaw?

Jest takie magiczne miejsce, gdzie dzieci biegają z uśmiechami na twarzy, a żeby stamtąd wyjść nieraz trzeba posunąć się do podstępu. Nasze pociechy zawierają tam nowe przyjaźnie w trybie przyspieszonym, a my wymieniamy się doświadczeniami z innymi rodzicami. Wiesz co to? Tak, to plac zabaw! Pamięta je większość z nas jeszcze z czasów dzieciństwa i… The post A co Ty robisz na placu zabaw? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Jak się ubrać na wesele?

Zanim przejdziemy do pytania tytułowego, muszę się czymś z Wami podzielić. Ta „sesja” jest dla mnie szczególnie ważna! Po raz pierwszy zrobiliśmy zdjęcie, na którym jesteśmy wszyscy razem! Pomijając oczywiście selfie, które w większości zostawiam tylko dla nas. Telefony z aparatami, gdzie zdjęcia robi się w sekundę, którym nie trzeba poświęcać szczególnej uwagi, chyba troszkę rozleniwiają… Zawsze jak… The post Jak się ubrać na wesele? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Piękny prezent na Dzień Mamy – prosto z serca!

Przeglądając naszego bloga oraz profile na Facebooku i Instagramie, nietrudno zauważyć, że zdjęcia znaczą dla nas bardzo dużo. Kochamy fotografię, przeglądanie ich, obrabianie i co ważne, uwielbiamy do nich wracać. Jednak w całym tym szaleństwie staramy zachować się zdrowy umiar, a fotografie robione w myśl „łapania chwil” nie są uciążliwe i nie przeszkadzają w miłym… The post Piękny prezent na Dzień Mamy – prosto z serca! appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Pyszne i słodkie pasty do smarowania. Zdrowe zamienniki!

Mam dziś dla Was same pyszności! Zdrowe zamienniki naszych ulubionych słodkich kremów do smarowania kanapek. Nie znam dziecka, które nie skusiłoby się na przynajmniej jeden z poniższych kremów… a i dorosły ma w czym wybierać ;) Domowe masło orzechowe To mój faworyt! Nie ma w nim nic poza orzechami ziemnymi. Ani grama soli! Nic a nic… The post Pyszne i słodkie pasty do smarowania. Zdrowe zamienniki! appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

W poszukiwaniu krokusów

Pierwszy naprawdę wiosenny weekend postanowiliśmy wykorzystać w iście kwiecisty sposób! Wybraliśmy się zobaczyć wyczekiwane przez każdego tatromaniaka krokusy. Gdzie? Oczywiście na Polanie Chochołowskiej. Jako że nie żyjemy wg kalendarza – pn-pt praca, weekend wolny – czasem nie myślimy zupełnie w tych kategoriach. I tak sprawdzając pogodę i informacje docierające z okolic schroniska górskiego, wybraliśmy się… The post W poszukiwaniu krokusów appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Kto zabija nasz instynkt macierzyński?

Kiedy przychodzi na świat Twoje pierwsze dziecko, w Tobie rodzi się coś jeszcze i zostaje już na zawsze… To magiczna moc która jest w Tobie, niezależnie od tego czy Twoje dziecko ma dwa miesiące czy kilka lat. Wiesz już co to jest prawda? To instynkt macierzyński. Prawda jest taka, że gdy jesteśmy jeszcze w ciąży,… The post Kto zabija nasz instynkt macierzyński? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Jak odpocząć, kiedy jesteś mamą?

Jak odpocząć? Niby banał, nic nowego. Ale czy nie bywa czasem tak, że dopóki nam ktoś czegoś dosadnie nie powie, to do nas nie dotrze? Czasami tylko szukamy potwierdzenia naszej myśli, aby nie czuć wyrzutów sumienia. Droga mamo! Musisz pamiętać o tym, że szczęśliwa Ty – to szczęśliwe dziecko! Jak masz świetnie bawić się ze swoim dzieckiem, skoro sama… The post Jak odpocząć, kiedy jesteś mamą? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Wiosenne płaszczyki dla mamy i córki

Jeśli widzieliście dzisiejszy filmik z FB, to wiecie, że korzystamy z wiosny jak tylko się da! Nie mogę wysiedzieć w domu, gdy za oknem jest tak pięknie :) Jedną z moich ulubionych wiosennych aktywności jest spacerowanie. Niedawno byliśmy w dolinie chochołowskiej podziwiać krokusy, a w tym tygodniu wybraliśmy się na Wawel, zobaczyć czy wielkie magnolie już… The post Wiosenne płaszczyki dla mamy i córki appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Kulinarne wyzwanie – zobacz jak mi poszło!

Jak pewnie zdążyłyście zauważyć, nie jestem stałą bywalczynią przeróżnych eventów. Jednak tym razem dałam się skusić! Co zadziałało? Otóż, wizja wspólnego gotowania w doborowym towarzystwie i z użyciem magicznych (niektórzy wolą słowo innowacyjnych) urządzeń. Pretekstem do zorganizowania warsztatów było (jest) 60-lecie marki Tefal. Po moich dotychczasowych wpisach kulinarnych, można wysnuć jeden wniosek: stawiam na zdrowie,… The post Kulinarne wyzwanie – zobacz jak mi poszło! appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Czasami kilka płatków może uratować Twój dzień

„A teraz wracam do przepięknego popołudnia. Pora na spacer, wiesz? Na mrożoną kawę do termokubka, na skórzaną kurtkę prosto na t-shirt i na luźną godzinkę tylko dla mnie i moich myśli.” Wczorajszy poranek, czytam te słowa Andrzeja Tucholskiego i mylę – Co mi może dać spacer? Nic nie może pomóc na taką chandrę… dno i kilometr mułu! Tak… The post Czasami kilka płatków może uratować Twój dzień appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

TOP 21 najlepszych bajek!

Domowe rodzinne seanse w pochmurne dni to już u nas tradycja! Cóż, uwielbiamy to wszyscy ;) Koniecznie z kocykiem, herbatką i jakimiś chrupkami! Troszkę przez jesień i zimę nadrobiliśmy zaległości, a teraz pragnę podzielić się z Wami, tym co najbardziej się nam spodobało. Żeby było łatwiej wybrać film, przy każdym tytule podałam sugerowaną dolną granicę wiekową.… The post TOP 21 najlepszych bajek! appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Jeśli mógłbyś zjeść kolację z dowolną osobą, żywą lub zmarłą, kogo byś wybrał?

Jesteśmy najważniejsi dla naszych dzieci i to jest jasne jak słońce. Pomijając materialne zachcianki, to nasza obecność jest tym czego im do szczęścia potrzebne.  A patrząc z drugiej strony, czy nasze dzieci są dla nas najważniejsze? Pewnie że tak! Pomyślisz: co za głupie pytanie?! Ale czy czasem o tym nie zapominamy? Pozornie niewyobrażalna sprawa, a jednak bywa tak, że… The post Jeśli mógłbyś zjeść kolację z dowolną osobą, żywą lub zmarłą, kogo byś wybrał? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Od zawsze wiedziałam, że chcę być…

Każdy od małego ma marzenia i wizję siebie w przyszłości. Jedni chcą być strażakami, inni kucharzami, fryzjerkami czy modelkami. Ja też od kiedy pamiętam miałam wizję… Oczywiście planów było sporo, mniejszych i większych, część realizowałam, niektóre odpuszczałam stwierdzając że to nierealne lub po prostu mi przechodziło. Natomiast od zawsze wiedziałam, że chcę być… mamą! Jasne, bycie mamą… The post Od zawsze wiedziałam, że chcę być… appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Mamo, zaśpiewasz mi kołysankę?

Każdy z nas ma takie dni, że nie wie w co ręce włożyć. Nawet kawę pijesz w biegu, a o porządnym posiłku nawet nie masz co myśleć. Jedyne o czym wtedy marzysz to ten moment, gdy już położysz dzieci spać i usiądziesz na 15 minut z kubkiem gorącej herbaty, patrząc się bezmyślnie przed siebie lub włączając… The post Mamo, zaśpiewasz mi kołysankę? appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

To co przemija…

Kilka dni temu, a dokładnie w spokojne piątkowe popołudnie, wybraliśmy się na spacer. I właśnie tak nieśpiesznie drepcząc, uświadomiłam sobie, że wraz z corocznym nadejściem wiosny mamy pewien rytuał. Okazuje się, że rok w rok, na nasz pierwszy wiosenny spacer udajemy się na krakowski Kazimierz. Niby okolica mało związana z naturą i miejscami gdzie można… The post To co przemija… appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Wiosenne nowości w szafeczce

Lubię się z Wami dzielić nowościami przez Instagram, ale wiem że nie wszystkie z Was tam zaglądają. Długo się wahałam, ale jednak postanowiłam wprowadzić cykl z nowościami na blogu. Szczególnie tymi kosmetycznymi ;) Idzie wiosna, a z nią potężna dawka energii, humoru i chęci do działania! To również czas, kiedy częściej zaglądamy do drogerii i… The post Wiosenne nowości w szafeczce appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Moje ulubione seriale (cz.2)

Czas na drugą część wpisu o serialach! Jeśli chcesz przypomnieć sobie moje wcześniejsze propozycje koniecznie zajrzyj TUTAJ. Odnośnie samych seriali, to z czasem zmieniłam o nich zdanie. Wcześniej miałam z nimi problem, nie zawsze mnie wciągały, przeszkadzało mi to rozciągnięcie w czasie, ilość odcinków, serii… Ale teraz coraz bardziej daję się wciągnąć w przeróżne historie, a… The post Moje ulubione seriale (cz.2) appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Zawsze jest czas, by naprawić relacje w rodzinie

Pamiętacie wpis „Mamo, Tato, nie mów tak do mnie”? Muszę szczerze przyznać, że jego popularność i ilość przeczytanych miłych słów, przerosły moje oczekiwania. Pojawiły się też komentarze z prośbą o kontynuację tematu. Konkretnie o pójście krok dalej i przeanalizowanie tego, w jaki sposób naprawiać nadszarpnięte relacje. Nadszarpnięte między innymi przez podobne „teksty” do tych wymienionych w wspomnianym na… The post Zawsze jest czas, by naprawić relacje w rodzinie appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

Nafta kosmetyczna vs olej kokosowy

Nasze włosy po zimie są przeważnie przesuszone i zniszczone, a to głównie „zasługa” zmian temperatury. Wraz z nadchodzącą wiosną, zapewne planujesz wprowadzić program naprawczy! O czym myślisz najpierw? Pewnie zastanawiasz się nad kolejną odżywką lub kuracją na włosy. Zgadłam? Przyjrzyjmy się zatem jednym z najtańszych opcji, a konkretnie dwóm – nafcie kosmetycznej i olejowi kokosowemu. Nafta kosmetyczna Jest… The post Nafta kosmetyczna vs olej kokosowy appeared first on szafeczka.com.

Szafeczka blog

A czy Twoje dziecko jest samodzielne? Zamień NIE na TAK!

Czy Twoje dziecko jest samodzielne? Pewnie od razu powiesz „no jasne”. Ale czy napewno? Żyjemy w czasach milionów możliwości, zarówno dla nas jak i naszych dzieci. Możliwości na spędzanie wolnego czasu oraz w kwestii zawodowej. Z jednej strony czujemy że możemy wszystko, ale z drugiej, zdarza się nam powątpiewać w swoje możliwości. Część zasług tłumaczymy sobie cudownym zbiegiem okoliczności, bo komu nie zdarzyło się pomyśleć „uff, ale miałam szczęście”. W tych gorszych momentach powiemy „a to pech”… Te zachowania oczywiście obserwują nasze dzieci i nieświadomie wdrażają w swoje życie. Wiara dorosłych w swoje możliwości i usprawiedliwianie magicznym szczęściem czy pechem to jedno. Druga sprawa, to wiara w nasze dzieci. Każdy z nas chce dla dzieci jak najlepiej. Poświęcamy swój czas wolny, życie towarzyskie, a nawet niektórzy z nas układają życie zawodowe tak, aby wspierać swoje dziecko. Niestety w tych dobrych chęciach często się zatracamy, wyręczając nasze dzieci, odbierając im motywację i chęć do samodzielnego działania. Żeby sobie to uzmysłowić przyglądnijmy się temu, jak wyglądać może dzień z życia dziecka wyręczanego i nie wspieranego odpowiednio przez rodzica, a jak u dziecka samodzielnego z mądrze wspierającym rodzicem. Zaczynamy! 7:00 Pobudka do szkoły Poranki przed pójściem do szkoły, to dość drażliwy temat. Jakimś dziwnym trafem w weekend dzieci potrafią wstać bardzo wcześnie, a w tygodniu wydają się być przyklejone do łóżka. Jak już wstaną to wcale im się nie spieszy… Mogę sama posmarować kromkę masłem? Mogę sam wlać mleko do kubka? Co wtedy zrobisz? Niesamodzielne: Oczywiście nie pozwalasz na zabawę masłem czy nalewanie mleka, nie ma na to czasu i ucinasz dyskusję krótkim NIE. Mając na uwadze to, że niebawem zaczynają się lekcje, łapiesz kanapkę i podsuwasz dziecku pod sam nos mówiąc, że jeszcze dwa gryzy i idź myć zęby. Wszystko pięknie, mija chwila i słyszysz z łazienki „juuuuuuż?”. Nawet nie wiesz ile czasu minęło, ale odpowiadasz „tak, idź się ubrać”. Tam na dziecko czeka przygotowane ubranie, od majtek po bluzę. Plecak gotowy, bo oczywiście spakowałaś wszystko w nocy. Szykujecie się do wyjścia i tradycyjnie pada pytanie „które buty?”. Odpowiadasz że kalosze i pędzicie do szkoły.Samodzielne: Cóż, wstaliście tak „na styk”, więc smarowania masłem też nie będzie, ale odpowiadasz „jeśli wstaniesz jutro 5 minut wcześniej, to będziesz mogła mi pomóc, dziś już nie zdążymy – umowa?”. Dziecko przytakuje i zabiera się za jedzenie śniadania. Gdy juz nie może mówisz że jeszcze dwa gryzy i może zostawić, ale pod warunkiem, że zje całe drugie śniadanie. Po jedzeniu czas na mycie zębów. Twoje samodzielne dziecko bierze ze sobą stoper, minutnik lub tablet z odpowiednią aplikacją i myje żeby przez 2 minuty. Następnie z komody wyciąga bieliznę i wybiera czy dziś idzie w swetrze czy bluzie. Oczywiście czasem coś sugerujesz, ale zawsze dajesz pole do manewru. Przed ubraniem butów dziecko zerka przez okno, wie że gdy jest mokro lub pada deszcz to ubiera kalosze, w przeciwnym razie „te drugie buty do szkoły”. Plecak na ramię i gotowi! Co w szkole? Odwieszamy kurtkę i podsuwamy lewego bucika pod lewą nóżkę, a prawego pod prawą? Czy może pozwalamy młodemu uczniowi samemu sobie poradzić? 14:00 powrót ze szkoły Tutaj bywa bardzo różnie. Czasem mamy wolne, czasem zajęcia pozalekcyjne, a jeszcze innym razem lecimy do domu zmierzyć się z setką bliżej nieokreślonych obowiązków. W każdym z wariantów nasze dziecko ma okazję do bycia samodzielnym… i tak samo my mamy okazję do bycia nadopiekuńczymi rodzicami. Przede wszystkim po szkole staramy się wykazać zainteresowaniem sięgającym dalej niż pytanie „jak było?”. Jeśli nasz mały uczeń odniósł w szkole sukcesy – chwalimy. Staramy się chwalić za wysiłek i wkład włożony w pracę, a nie tylko za efekty. Nawet jeśli nie jest to 5, a tylko 4, nie porównujemy do innych dzieci i nie pytamy czemu Zosia mogła tak napisać, a Ty nie?! I jeszcze na koniec, wyrzucamy ze słownika wszystkie etykietki typu nieuk, ciamajda… A wracając do naszych dwóch równoległych światów: Niesamodzielne: Wraca do domu, odrabia zadania, ale musisz pilnować, poprawiasz, dyktujesz… a po zadaniu zaczyna się NUUUUDA. Mamo pobawimy się, mamo mogę pograć na tablecie, co będziemy robić? Znasz to? Do tego nawet jak dziecko coś zaproponuje, nawet coś głupiego czy zabawnego, usłyszy NIE. A może jednak warto czasem to NIE zamienić na TAK? Może być TAK z jakimś warunkiem! Możesz na przykład zgodzić się na malowanie obrazów palcami, co wydaje się w pierwszej chwili mało rozsądne, ale dopiero gdy odpowiednio przygotuje i zabezpieczy swoje „miejsce pracy”. Nawet jeśli będziesz musiała pomóc w sprzątaniu to zastanów się, jak możesz wymagać samodzielności i kreatywności od dziecka, które wciąż słyszy NIE? Samodzielne: Samodzielne dziecko wie, że po przyjściu do domu zawsze najpierw odrabia zadania. Wie że zawsze może przyjść się poradzić, ale to jego zadanie i rodzic za niego nic nie zrobi. Swoją drogą, nawet odrabianie zadania może być fajną zabawą! Wszystko zależy od naszego podejścia. Co po zadaniu? Milion możliwości. Moja córka najczęściej sięga po książkę. Chyba się uzależniła ;) Ale wracając do tematu… Samodzielne dziecko wie, że nie będziesz wymyślać mu zajęcia. Twoim zadaniem jest wspieranie jego kreatywnych pomysłów i przedsięwzięć. Poza tym musisz dawać (i stwarzać) możliwości wyboru. Pozwalać czasem zdecydować co zjecie na podwieczorek lub jak spędzicie wspólną godzinkę po szkole. Niby drobiazgi, ale znaczą bardzo dużo! 19:00 Kolacja i sen Częściowo powtórka sytuacji z rana, tylko w odwrotnej kolejności. Jednak wieczorem czasu jest jakby więcej. Możecie ten czas wspólnie wykorzystać! Nie udało się rano zrobić wspólnie śniadania? To może czas nadrobić wspólne „gotowanie” wieczorem?! Niesamodzielne: Kolację dostaje pod nos, do tego włączona bajka, bo wydaje Ci się że wtedy szybciej zje. W efekcie przez godzinę patrzy w telewizor, tworząc w buzi jedzeniową papkę. Po kolacji nie zostaje czasu na nic. Kąpiel? Nie dziś, tylko szybki prysznic. Żeby było szybciej i dokładniej umyjesz dziecko, przecież po co ma marznąć. Zanosisz szybko do łóżeczka… chwila, chwila, napewno już chodzi po podstawówki? No nic, nie masz czasu na zastanawianie się, przecież woła Cię żeby poprawić mu kołderkę, wody nalać… Samodzielne: Niby kolacja wiele do samodzielności nie ma, ale zobacz o ile można lepiej wykorzystać ten czas. Całkiem możliwe, że to Wasz jedyny wspólny posiłek tego dnia. Czy nie lepiej usiąść razem przy stole? Porozmawiać o tym co się działo? Pamiętaj że dzieci uwielbiają, gdy się nimi interesujesz. Wykorzystaj to, zapytaj jak się czuje, jakie ma marzenia, co chce robić jutro po szkole i z kim najlepiej bawi się na przerwach. Zapytaj co sądzi o tym czy o tamtym. Niech ta kolacja zajmie 30 minut… Masz pół godziny zaoszczędzone (na tej bajce) i spokojnie możesz zgodzić się na kąpiel z metrową pianą. A co! Twoje dziecko chodzi już do szkoły podstawowej, umie się przecież umyć, wytrzeć i wskoczyć w piżamę. Co z zębami? To samo co rano, ale warto tutaj jednak troszkę pomóc. Po skończonych dwóch minutach, szczotkujemy jeszcze raz zęby. Nasz dentysta zawsze powtarza, że dziecko w tym wieku samo jeszcze tak dokładnie zębów nie umyje. Ale ciii, nikt nie widzi, to i tak Twój mały samodzielny bohater ;) — Jak widzisz, samodzielność to nie coś co jest lub tego nie ma. To jak taka duża budowla z drewnianych klocków. Budujecie sobie ją powoli i przede wszystkim razem. Dziecko szybko się uczy, swoimi małymi i zwinnymi rączkami da sobie radę, ale my… czasem nie potrafimy odpowiednio delikatnie obchodzić się z dokładaniem tych klocków. Powiecie że wymądrzam się, że łatwo się pisze… Wcale nie tak łatwo. Pisząc ten tekst, patrzę jakby z boku i widzę siebie po obu stronach. Też mi się zdarza w wirze codziennych obowiązków, zbyt szybko i nieprzemyślanie powiedzieć NIE. Próbuję wyręczyć, bo będzie szybciej i lepiej. Ważne żeby sobie z tego zdawać sprawę i zmieniać się na lepsze :) Pomóc nam w temacie samodzielności dzieci chce również pomóc Danonki, wraz z akcją Powiedz: TAK! Znajdziecie tam krótką listę, która może okazać się dobrą ściągą – właśnie dla nas, rodziców. Warto zapisać sobie ją (na przykład w telefonie) i czasem dla przypomnienia zerkać jednym okiem. Lista nie wzięła się znikąd, bo przygotowała ją Pani Małgorzata Ohme, którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam ;) Jestem bardzo ciekawa tego, jak sprawa samodzielności wygląda u Was! Która strona jest Wam bliższa? Lewa czy prawa? ;) The post A czy Twoje dziecko jest samodzielne? Zamień NIE na TAK! appeared first on szafeczka.com.