Ziołowy zakątek

Darłówko – nadmorska część Darłowa

Darłówko to nadmorska część miasta Darłowo. W sezonie letnim pełni ona funkcję turystyczno-wypoczynkową. To tu właśnie znajduje się główna baza z noclegami. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości oraz zapewniają im noclegi ➾stancje w meteor-turystyka.pl Darłówko posiada swój własny port morski. Przy wejściu do niego znajduje się słynna latarnia morska, która powstała w XIX wieku. Kolejnym ciekawym obiektem jest most rozsuwany, który jest jedynym tego typu mostem w Polsce. Powstał on w miejscu dawnego przejścia zwodzonego. Obecnie nie jest on dostępny dla ruchu kołowego, co oznacza, że nie istnieje bezpośredni przejazd pomiędzy obiema częściami dzielnicy. Brzeg morski jest podzielony przez rzekę Wieprz na dwie części, przez co znajdziemy tu aż dwie plaże z kąpieliskami morskimi. Przez to funkcjonuje również podział miejscowości na Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Jeśli chcemy się przedostać z jednej części na drugą, możemy się również przepłynąć tramwajem wodnym, co jest dużą zabawą dla turystów. Możemy się również wybrać w rejs po morzu dużym statkiem, stylizowanym na łodzie Wikingów i starodawne galeony. Zazwyczaj na tego typu statkach możemy również posłuchać ciekawych historii, opowiadanych przez prowadzących, a wieczorem wybrać się na dyskotekę na pokładzie. Z Darłowa są również realizowane rejsy promem na duńską wyspę Bornholm, co jest świetną okazją, aby podczas naszego urlopu nad polskim morzem zafundować sobie także mały zagraniczny wypad. Bardzo ciekawym miejscem jest darłowski port, który dzieli się również na część zachodnią i wschodnią. Z części wschodniej wyruszają wszelkie statki pasażerskie. W części zachodniej zaś możemy się przyjrzeć z bliska cumującym jachtom. Co roku w miejscowości odbywa się Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych na tak zwanej „Patelni” w Darłówku Wschodnim. Do miejscowości przybywają wtedy liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe. Zlot odbywa się od 1999 roku i przyciąga zawsze tłumy turystów. W sezonie wakacyjnym zawsze jest ich tu wielu, ale w trakcie zlotu ilość przybyłych miłośników motoryzacji i militariów potrafi być nawet kilkukrotnie większa niż zazwyczaj. Miejscowość ta oferuje nam zatem niezliczoną moc atrakcji i rozrywek. Jest to miejsce idealne dla osób, które lubią, gdy dużo się dzieje – tutaj możemy na to liczyć.

Ziołowy zakątek

Niezwykłe uroki Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka jest miejscem niezwykle malowniczym, położonym w południowo-zachodniej części naszego kraju w województwie dolnośląskim. Należy do grupy miast objętych wspólnym mianem "ziemi kłodzkiej". Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od wartkich strumieni i górskich potoków, których w okolicy nie brakuje. Niezwykle charakterystyczny jest symbol miasta przedstawiający srebrnego lwa, któremu złota korona i złote pazury dodają uroku i waleczności. Bystrzyca Kłodzka jest miastem o niezwykle interesującej roślinności. Jest ona typowa dla obszaru Pogórza Sudeckiego. Wjeżdżając do miasta, od razu zauważamy niezwykle charakterystyczny układ urbanistyczny, którego forma zachowała się aż z czasów średniowiecznych. Całe miasto ma owalny kształt, a w najwyższym punkcie aglomeracji zbudowano kościół. Malowniczy i przepiękny rynek zachowany jest w równie interesującej formie trapezu. Wokół rynku znajdują się niezwykłe kamienice, których długie rzędy dodają miastu historycznego uroku i szyku. Na rynku znajduje się również niezwykły ratusz, którego powstanie datuje się na wiek XIX. Trudno nie zauważyć również pięknej Kolumny Trójcy Świętej. Większość turystów zatrzymuje się na dłużej w gotyckim kościele pw św. Michała Archanioła. W Bystrzycy Kłodzkiej kwitnie nie tylko życie turystyczne, ale także życie kulturalne. Obiektem, który niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne. Obejrzeć możemy tutaj różnego rodzaju eksponaty, przedmioty, które mają bliższy i dalszy związek z ogniem, zapałkami czy zapalniczkami. Tłumy turystów przybywają również na odbywający się w mieście każdego roku Jarmark Floriański, który przez mieszkańców nazywany jest po prostu Dniami Miasta. Podczas tych wydarzeń mamy okazję posłuchać niezwykłych gwiazd muzyki, obejrzeć stoiska z przepięknym rękodziełem czy skorzystać z oferowanych atrakcji. Przyjeżdżając w tę wspaniałą okolicę, warto wcześniej zapewnić sobie noclegi (katalog miejsc do spania: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,bystrzyca-klodzka,0.html). Bystrzyca Kłodzka umożliwia turystom zatrzymanie się na dłużej, baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, a miejsc zakwaterowania ciągle przybywa, więc dla nikogo nie powinno zabraknąć miejsca. Bystrzyca Kłodzka jest miastem o niezwykłych walorach turystycznych i kulturalnych, które warto poznać na własnej skórze. Tutaj nie można się nudzić, każdy wyjedzie stąd zadowolony i będzie miło wspominał pobyt tutaj.

Sztutowo numerem jeden na wakacje nad morzem

Ziołowy zakątek

Sztutowo numerem jeden na wakacje nad morzem

Zastanawiałeś się już, gdzie wybrać się na tegoroczny urlop? Jeśli jeszcze się wahasz, pozwól sobie pomóc! Daj się zaprosić do malowniczej wsi, położonej na terenie województwa pomorskiego o nazwie Sztutowo. Tuż przy morzu na obszarze Żuław Wiślanych znajdziesz nie tylko przepiękne krajobrazy, ale przede wszystkim ciszę i spokój. Popularne miejsce, zachwalane i uczęszczane przez wielu turystów obfituje w dogodne miejsca noclegowe w przystępnych cenach. Dostępne są liczne hotele o wysokim standardzie jak i urocze kwatery prywatne w których właściciele zadbają o Twój komfort. Sztutowo należy do jednego z najbardziej polecanych miejsc w całej Polsce, a taką opinię zawdzięcza swojej gościnności, stosunkowo niskiej cenie oraz oczywiście – popularności. Baza noclegowa jest niesamowicie rozwinięta i aż prowokuje do skorzystania z jej dobrodziejstw! Sztutowo to niesamowita nadmorska miejscowość, która ma tak wiele do zaoferowania, że przybywając tutaj, na pewno mile się zaskoczysz. Jak powiadają, od przybytku głowa nie boli, a tutaj będziesz miał nadmiar wszystkich atrakcji, więc zaplanuj swój urlop co do godziny, żebyś mógł świetnie wykorzystać swój czas! Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest obóz koncentracyjny Stutthof. Jest to miejsce przeznaczone tylko dla osób o mocnych nerwach, które faktycznie interesują się tym okresem w historii. Dziś obóz jest niczym innym jak muzeum, ale przedstawionym w taki sposób, że masz wrażenie, że autentycznie znajdujesz się w tamtych czasach. Większe wrażenie sprawia tylko obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. W niedalekich Kątach Rybackich warto jest skorzystać z możliwości popłynięcia statkiem "Marit". Rejs ten jest wyjątkowy i przyniesie Ci wiele ciekawych wrażeń, miejscami może nawet dostarczyć dreszczyku emocji. W Kątach Rybackich znajduje się także intrygująca Piracka Zatoka, w której na pewno świetnie będą się bawić dzieci w różnym wieku. Kiedy dzieci będą się bawić, Ty możesz przez chwilę odetchnąć z ulgą i odpocząć od ich wszędobylskiej obecności. Sztutowo i okolice niosą ze sobą wiele atrakcji. Jest ich tak wiele, że trudno byłoby je tu wszystkie spisać. Dlatego najlepiej jest wybrać się na swój urlop właśnie w to miejsce i poczuć klimat nadmorskiej miejscowości.

Ziołowy zakątek

Mielno i Chłopy – Kościół Przemienienia Pańskiego

Mimo że bardzo często zachęcamy Was do szukania czegoś więcej niż kościoły, postanowiliśmy, że dzisiaj przypomnimy, jakie piękno w nich tkwi. Zabudowa sakralna, bo to o niej dzisiaj mowa, jest reliktem historii. Dzieje się tak dlatego, że kościoły czy katedry budowano na łamach tysiącleci. Nie ma co ukrywać, budynki tego typu powstawały, powstają i powstawać będą, dopóty, dopóki na naszym terenie chrześcijaństwo będzie religią dominującą. Mimo zawirowań na świecie można śmiało sądzić, że nasza religia przetrwa. Możliwe, że nie na całej ziemi, ale u nas, we wschodniej Europie jest ona silnie zakorzeniona i nie wydaje się, aby miało się to zmienić w ciągu następnych lat. Oczywiście młode pokolenia wypierają się swojej wiary, ale można rzec, że to już taki wiek — pełny buntu i niezrozumienia świata. Aby ułatwić sobie zadanie, postanowiliśmy przedstawić jedną budowlę, którą szczególnie warto odwiedzić, kiedy będziemy w okolicach takich miast jak Mielno czy Chłopy. Mowa tutaj oczywiście o Kościele Przemienienia Pańskiego, który znajduje się w niedalekiej odległości od samego bezkresnego akwenu, jakim dla nas jest Morze Bałtyckie. Kościół ten według ustaleń historyków powstał w czternastym wieku. Niestety na ten moment nie posiadamy bardziej szczegółowych informacji. Wiemy natomiast, że wieża, która jest integralną częścią dzisiejszej budowli powstała dużo później, bo dopiero w szesnastym wieku. Może to oznaczać, że w tamtym okresie doszło do pełnej renowacji budowli, która mogła być zagrożona zawaleniem lub została zniszczona przez pożar czy inną katastrofę naturalną. Bardzo ważnym elementem tego kościoła jest ozdobna barokowa ambona, która nijak ma się do gotyckiej budowli. O dziwo jednak te dwa style naprawdę w ciekawy sposób się uzupełniają. Oczywiście, będąc na wakacjach w tych okolicach, musimy zadbać o odpowiedni noclegi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w samych Chłopach [➔http://meteor-turystyka.pl/noclegi,chlopy,0.html], które posiadają naprawdę rozbudowaną bazę noclegową, która sprosta wymaganiom swoich gości. Reasumując, Kościół Przemienienia Pańskiego jest miejscem, które warto odwiedzić, aby zobaczyć na własne oczy to, że elementy pochodzące z różnych epok mogą razem wyglądać po prostu dobrze i tworzyć dla nas jedną całość, która zachwyca nas już od setek lat. Miejmy jednak nadzieję, że przez następne lata nie zmieni się to.

Ziołowy zakątek

Wczasy na Podlasiu!

Podlasie to przepiękna kraina geograficzna, która położona jest na północno-wschodnim obszarze naszego kraju. Jest to obszar o specyficznym klimacie i wyjątkowej kulturze. Wybierając się na letni wypoczynek na w to miejsce warto zadbać o wcześniejszą rezerwację miejsca noclegowego. Na szczęście w obecnych czasach większość obiektów noclegowych posiada własne strony internetowe, dzięki czemu nie trzeba jechać w ciemno i zawczasu można sprawdzić standard wypoczynku (zbiór obiektów do sprawdzenia tu: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,podlasie,58.html). Dlaczego warto odwiedzić Podlasie? Nie znajdziesz tu takich atrakcji turystycznych jak w innych regionach naszego kraju. Jedynie w wielkich miastach możesz liczyć na luksusowe hotele czy rozrywki takie jak małpie gaje lub parki wodne. Urok tego obszaru to przede wszystkim przepiękna przyroda, która jak do tej pory jedynie trochę została skażona przez ludzką działalność. Ostatnie lata to dla Podlasia czas intensywnego rozwoju. Zdecydowanie poprawił się stan dróg oraz znacznie rozbudowała się baza noclegowa. W przeważającej większości składają się na nią niewielkie pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bardzo dużo jest również pól namiotowych, zwłaszcza nad jeziorami. Z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów spragnionych bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Podczas wycieczek rowerowych po okolicznych lasach bez trudu można trafić na leśną zwierzynę. Na Podlasiu jest bardzo wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Do perełek najchętniej odwiedzanych przez turystów zalicza się między innymi Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska czy Jezioro Siemianówka. W Puszczy Białowieskiej warto przejechać się kolejką wąskotorową, Puszcza Knyszyńska to z kolei doskonałe tereny do uprawiania aktywnej turystyki rowerowej. Nad Jeziorem Siemianówka czekają na turystów czyste piaszczyste plaże, na których można wypoczywać całymi rodzinami. Nieopodal znajdują się również wypożyczalnie sprzętu pływającego. Za niewielką opłatą można pozwiedzać okolice na kajaku lub rowerku wodnym. Wypożyczając sprzęt pływający należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i bezwzględnie pływać w kamizelce ratunkowej. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia może ona uratować życie.

Ziołowy zakątek

Uroki Zatoki Puckiej i wczasów we Władysławowie

Władysławowo jest bardzo popularnym kurortem nadmorskim. Mieści się tuż przy wjeździe na Półwysep Helski. Każdego roku, odwiedzane przez wielu turystów z Polski i zagranicy. Półwysep Helski w okolicy Władysławowa ma najmniejszą szerokość - a mianowicie około 100 metrów. Turystyka w tym regionie rozwija się prężnie. Władysławowo posiada szeroką ofertę noclegową (Meteor), liczne atrakcje oraz wiele doskonałych i nowoczesnych punktów gastronomicznych to nie jedyne zalety Władysławowa. Znajdziemy tutaj wiele ofert hoteli, pensjonatów oraz ośrodków wypoczynkowych. Możliwości jest wiele od luksusowych apartamentów po przytulne domki letniskowe. Z pewnością znajdziemy tutaj dogodne miejsce, które spełni nasze wszelkie oczekiwania. Wiele miejsc posiada rozbudowaną bazę rekreacyjno-sportową. Zwróćmy na to uwagę, jeśli chcemy spędzić nasze wakacje aktywnie. Turyści przyjeżdżający do Władysławowa mają do wyboru plaże nad otwartym morzem, a także plaże nad Zatoką Pucką. Każda z nich ma swoje zalety. Plażę nad Zatoką Pucką z pewnością docenią miłośnicy sportów wodnych i powietrznych. Paralotniarstwo oraz motolotniarstwo to bez wątpienia fascynujące i bardzo obrazowe dziedziny. Śmiałkowie mogą udać się na lot widokowy. Półwysep Helski podziwiany z góry z pewnością zrobi na nas wrażenie. Jeśli jednak wolimy bardziej przyziemne atrakcje, także nie będziemy się nudzić. Liczne szlaki turystyczne zapewnią nam doskonałą bazę do pieszych lub rowerowych wycieczek. Władysławowo i okolicę możemy zdobywać także konno. Co warto zobaczyć we Władysławowie? Koniecznie musimy odwiedzić Muzeum Motyli. Osada Sławutowo, czy też Latarnia Morska to również bardzo ciekawe miejsca. Warto udać się na spacer Aleją Gwiazd Sportu. Jeśli lubimy dobrą zabawę i śmiech, koniecznie odwiedźmy Lunapark Sowiński. Nie tylko dzieci będą zadowolone z atrakcji, jakie oferuje wesołe miasteczko. Dorośli także wyjdą stąd w dobrych humorach. Moc wrażeń czeka na nas także w Ocean Park. Piękne ssaki, wykonane w naturalnych rozmiarach, robią niemałe wrażenie. Pobyt we Władysławowie będzie z pewnością niezapomniany. Nasze wakacje wzbogacą liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. W okresie letnim Władysławowo tętni życiem. Podczas pobytu tutaj, możemy zwiedzić także liczne ciekawe miejsca na Półwyspie Helskim.

Ziołowy zakątek

Ceramika z Bolesławca

Każdy, kto choć trochę interesuje się kulturą, tradycją i sztuką ma świadomość, że Bolesławiec jest polską stolicą ceramiki. Zaczęło się już we wczesnym średniowieczu, kiedy to mieszkańcy specjalizowali się w rzemiośle, które było podstawą tutejszej gospodarki. Oczywiście jego uzupełnieniem była właśnie ceramika i garncarstwo. To rozreklamowało miasto na całą Polskę. Obecnie w przypadku złej pogody, nie musimy być skazani na siedzenie w jednym z bolesławskich noclegów. Jest tu bowiem wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z ciekawszych widoków są właśnie zebrane w muzeach zbiory ceramiki i garnków mających nawet kilkaset lat. Największą atrakcją turystyczną miasta swego czasu był stworzony pod koniec XVIII wieku wielki garniec. Był on jednym z największych na świcie i mierzył dwa i pół metra wysokości, i prawie cztery metry obwodu - to właśnie sprawiło, że Bolesławiec stał się bardzo popularny wśród turystów, a to z kolei pozwoliło się rozwijać bolesławskim bazom noclegowym, hotelom, restauracjom i deptakom. Sukcesy tego rzemiosła napędziły również ochotę do robienia nowych dzieł i pobijania kolejnych rekordów wielkości. W latach trzydziestych stworzono ogromny garnek, którego pojemność wynosiła prawie 9 tysięcy litrów. Niestety, żaden z wyżej wymienionych obiektów nie zachował się po drugiej wojnie światowej. Jednak, aby tradycja została zachowana na rynku w Bolesławcu można podziwiać obecnie ogromny dzban, który stworzyli polscy autorzy.  Obecnie w Bolesławcu istnieje kilka działalności gospodarczych, które produkują naczynia w tradycyjny sposób i cieszą się dużą popularnością. Flagowcem, jeżeli chodzi o tego typu miejsca jest manufaktura na ulicy Gdańskiej. Tutaj mamy jedyną możliwość zobaczenia całego ciągu produkcyjnego od podstaw aż do powstania finalnego produktu, a także po trosze możemy brać udział w jego tworzeniu. Tak naprawdę tradycję garncarską i jej niepowtarzalny lokalny styl zapoczątkowali dawni niemieccy mieszkańcy. Polacy przejęli tą tradycję i kontynuują ją do dziś.

Ziołowy zakątek

Trasy rowerowe, wioślarskie i konne w Szczawnicy

Szczawnica to pięknie położona miejscowość w Pieninach, która co roku w sezonie przyciąga rzesze gości. Do dyspozycji wczasowiczów pozostaje rozbudowana baza noclegowa oraz szeroka infrastruktura rekreacyjna i sportowa. Przyjezdnych kuszą nie tylko przytulne pokoje i noclegi w Szczawnicy ale i lecznicze wody mineralne, zabiegi spa i  szereg opcji aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Sporą popularnością cieszą się szlaki turystyczne, prowadzące po malowniczym paśmie Pienin. Pomimo, że wycieczki kojarzą się głównie ze spacerami, w okolicy znajduje się także sporo tras dla rowerzystów. Szerokie i wygodne ścieżki pozwalają kolarzom w ciągu dnia zobaczyć dużo więcej miejsc, niż mogliby zaliczyć piechurzy. Wiele szlaków ma swój początek właśnie w Szczawnicy, w której można także wypożyczyć rower. Biorąc pod uwagę całą siatkę tras rowerowych o różnej długości i odmiennym stopniu trudności, można bez problemu zaplanować sobie doskonałą wyprawę, dopasowaną do możliwości wszystkich jej uczestników. Szczególnie często kolarze wybierają przepiękny szlak prowadzący do leżącego na Słowacji Czerwonego Klasztoru. Miłośników wioślarstwa zainteresować może spływ kajakowy w Dolinie Dunajca, który trwa kilka godzin. W okolicy można nie tylko wypożyczyć kajaki - zwykle popularne kanadyjki - oraz sprzęt zabezpieczający, ale także wziąć udział w zorganizowanej wyprawie pod okiem trenera, który poprowadzi właściwą drogą, wskaże najciekawsze miejsca i pomoże w razie problemu. Dla zainteresowanych istnieje także możliwość raftingu, czyli spływu pontonem, na którym mieści się grupa osób. Spływ Dunajcem stanowi sporą atrakcję zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych uczestników. Wielbiciele jazdy konnej mogą objechać okolicę na wierzchowcu wypożyczonym z pobliskiej stadniny. Osoby bardziej zaawansowane wybierają się na wycieczki konne, prowadzone przez przewodnika ze stadniny, który w zależności od umiejętności i zainteresowań grupy jeźdźców, planuje dla nich odpowiednie trasy do wypraw. Dla osób, które wracają tu wieczorem na noclegi, Szczawnica stanowi znakomitą bazę wypadową do wycieczek pieszych, rowerowych i konnych po górach. Turyści mogą nie tylko zwiedzać malownicze pasmo Pienin, ale także korzystać z licznych obiektów sportowych i zabiegów spa w kurorcie, a po aktywnym dniu zregenerować się popijając jedną z leczniczych szczaw.

Ziołowy zakątek

Krzyżowa pełna atrakcji

W Krzyżowej znajduje się bardzo interesujący dla wielbicieli architektury barokowej tak zwany zespół pałacowy wraz z kompletnymi, a jednocześnie licznymi zabudowaniami gospodarczymi. Pałac ten pochodzi z początków osiemnastego wieku. Warto dodać, iż w czasie drugiej wojny światowej, to właśnie w tym miejscu organizowano spotkania organizacji antyhitlerowskiej pod nazwą „Krąg Krzyżowa”. Ówcześnie pałac służy głównie jako międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Przebywając w Krzyżowej warto również zajrzeć do kościoła z XIV wieku, który do czasów współczesnych posiada nieco charakterystyczne gotyckie zdobienia, tak zwane sterczyny. Niespełna półtora kilometra od Krzyżowej mieści się ośrodek narciarski Pilsko w Korbielowie. Dysponuje on dwoma dwuosobowymi wyciągami krzesełkowymi, jak i również sześcioma wyciągami orczykowymi oraz jednym wyciągiem talerzykowym. Dowożą one narciarzy oraz snowboardzistów do tras o zróżnicowanej długości w przedziale od siedmiuset do niespełna trzech i pół kilometra. Jednak występuje tu zróżnicowany stopień zaawansowania. Wskazuje się, iż część stoku jest sztucznie naśnieżana, jak i również oświetlana. Licząc na luksusowe noclegi w Krzyżowej można zdecydować się na Hotel Fero Lux. Analizując dalsze atrakcje turystyczne tej miejscowości wskazuje się, iż siedem kilometrów od Krzyżowej mieści się kościół św. Wojciecha. Jest świątynią rzymskokatolicką, która znajduje się w Jeleśni, w województwie śląskim. Jest to bez wątpienia kościół z długą oraz bogatą historią. Współczesny budynek nie jest tym wybudowanym pierwotnie, który tworzył drewnianą konstrukcją z przełomu 1584 roku. Z powodu pożaru w siedemnastym wieku, postanowiono wybudować zupełnie nowy kościół, jednak tym razem murowany. Powstawał on na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku. Natomiast w kolejnych latach następowały jego liczne rekonstrukcje, jak i również rozbudowy. Wskazuje się, iż(dodano między innymi nawy boczne, jak i również wieżę. Przebywając w Krzyżowej warto również zajrzeć do kościoła z XIV wieku, który do czasów współczesnych posiada nieco charakterystyczne gotyckie zdobienia, tak zwane sterczyny. Niespełna półtora kilometra od Krzyżowej mieści się ośrodek narciarski Pilsko w Korbielowie. Dysponuje on dwoma dwuosobowymi wyciągami krzesełkowymi, jak i również sześcioma wyciągami orczykowymi oraz jednym wyciągiem talerzykowym.

Ziołowy zakątek

Miejsca, które warto zobaczyć w Wiżajnach

Lato to czas w którym każdy uwielbia wyjazdy i miło spędzać czas z rodziną i znajomymi. Jest to czas, gdzie nikt nie może wysiedzieć w domu, jeśli za oknem taka piękna pogoda, od razu każdemu marzy się wyjazdy w góry czy nad morzem, a to zależy od tego kto co lubi. Oczywiście, gdy planujemy takie wyjazdy koniecznie powinniśmy zobaczyć w jakim mieście jest wiele atrakcji. Jedną z miejscowości w których na pewno nie będziemy się nudzić, która zapewni nam wiele atrakcji są Wiżajny - miasto nad jeziorem, które ma przepiękne widoki w sam raz na odpoczynek i odsunięcie się od codziennych problemów jak i obowiązków. Koniecznie gdy przyjedziesz do tej miejscowości, powinieneś zostać na kilak dni, ponieważ nie zobaczysz wszystkich atrakcji przez jeden dzień. Oczywiście Wiżajny posiadają rozbudowane zaplecze noclegowe, dzięki czemu, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jest tu wykwalifikowana obsługa i bardzo miła atmosfera. Na pewno też powinieneś odwiedzić tą miejscowość. Koniecznie zapoznaj się z atrakcjami jakie na Ciebie czekają. Jedna z najciekawszych jest bardzo duże jezioro, jest ono śliczne i zadbane. Kolejnym miejscem które trzeba odwiedzić jest kościół św. Teresy. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Teresy z Avila w Wiżajnach erygowana została w 1571 roku. Pierwotnie kościół był drewniany. W 1825 roku świątynia stanęła w ogniach jednak dzięki staraniom księdza Romualda Malinowskiego kościół odbudowano, jest to mały budynek z wielką historią, która na pewno poruszy nie jedne serce. Dlatego jeśli nie macie planów na wakacje koniecznie zapoznajcie się z atrakcjami, jakie czekają na Was w tej miejscowości a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, nie czekaj ani chwili koniecznie zobaczy oferty noclegowe, a wspomnienia zostaną na długo.

Ziołowy zakątek

Rymanów-Zdrój – uzdrowisko na Podkarpaciu

Rymanów-Zdrój to wieś położona w województwie podkarpackim. W tej małej wsi znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika. W latach 1912-1926 na miejscu kościoła istniała kapliczka zdrojowa. Kapliczka do wybuchu II wojny światowej była dostępna dla gości uzdrowiska. W trakcie II wojny światowej kapliczka służyła wiernym Rymanowa-Zdrój i okolic. 3 lutego 1974 roku ksiądz biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk ustanowił nową parafię pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika. W latach 1999-2004 w kościele przeprowadzono remont. Dobudowano wtedy nawy boczne, zakrystię oraz sanitariaty. Zostając w Rymanowie-Zdrój na dłużej, warto zatrzymać się w obiekcie Pensjonatu Szajna Spa. Pensjonat Szajna Spa zlokalizowany jest przy ulicy Kasztanowej 11. W ofercie są około trzydzieści dwa miejsca noclegowe. Pokoje wyposażone są w: hotelowe łóżka, łazienkę z kabiną prysznicową lub wanną, komplet ręczników, kosmetyki oraz suszarkę do włosów, telefon, bezpłatny dostęp do internetu i telewizor LCD. Owy pensjonat gwarantuje czteroosobowe apartamenty, które kosztują od czterystu dwudziestu dziewięciu do czterystu sześćdziesięciu dziewięciu złotych. Możecie Państwo zamówić różnego rodzaju zabiegi takie jak: masaże, gimnastyka w wodzie i nauka pływania, zabiegi witalizujące, antycellulitowe, rewitalizujące, odżywcze, zabiegi na twarz i ciało oraz zabiegi w kapsule SPA. Do dyspozycji gości są: spa z basenem z atrakcjami wodnymi i jacuzzi. Dla osób, które aktywnie spędzają czas na terenie pensjonatu znajdują się: korty tenisowe, boisko sportowe, piesze szlaki turystyczne, rowerowe szlaki turystyczne oraz wyciągi i trasy narciarskie. Dla dzieci również znajduje się tu plac zabaw.  Następnym noclegiem do spędzenia urlopu jest Willa Słoneczna, która usytuowana jest przy ulicy Zdrojowej 26. Znajduje się tu ponad czterdzieści pięć miejsc do wypoczynku. Pokoje wyposażone są w: umywalkę, czajnik bezprzewodowy, naczynia, telewizję. W pobliżu możemy znaleźć basen kryty, wyciągi i trasy narciarskie. Na terenie owego obiektu możemy znaleźć również: ogród, przechowalnię sprzętu sportowego i parking zamykany.

Ziołowy zakątek

Myslenice – ciekawe miejsce pod Krakowem

Latem największą popularnością cieszy się myślenicke Zarabie. Szeroka oferta bazy noclegowej to atut Myślenic. Kierowana latem jest głównie do osób, które właśnie tutaj wybierają wypoczynek nad wodą a zimą, do tych, którzy cenią sobie możliwość szusowania na nartach w bliskiej odległości od aglomeracji Krakowa. Myślenice mogą poszczycić się dobrze rozbudowana stacją narciarską, która zlokalizowana jest na Zarabiu w pobliżu królującej nad miastem góry Chełm. Zarabie otoczone jest wzniesieniami góry Chełm, Dalinu i Uklejny, wtulone poniekąd w miasto, chociaż jak nazwa wskazuje za rzeką Rabą. Szczególny urok i różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu dla wypoczywających rodzin, dzieci i młodzieży czynią to miasto popularnym miejscem letnich wojaży, nie tylko dla mieszkańców pobliskiego Krakowa ale i Małopolski. Centrum wypoczynku w Myślenicach skupia się nad rzeką Rabą. Strefa wypoczynku, gastronomii i lokalnego smaku (coś dla podniebienia też jest), dostępne noclegi w Myślenicach - stanową nielada atrakcję, zlokalizowaną tylko kilkadziesiąt minut drogi od Krakowa (30 km) na trasie przejazdu Zakopianką w stronę gór. Place zabaw, zjeżdżalnie wodne, baseny, boiska do uprawiania letnich dyscyplin sportowych - tenisa, mini golfa, tory kartingowe a także mini zoo i prywatne łowiska pstrąga to rozrywki, które zapewniają aktywne spędzanie letnich dni. Spokój i ciszę zapewni też mniejszy teren – zlokalizowany przy rzecze Rabie – tzw. Dolny Jaz. To tutaj znajdziemy ciekawą bazę gastronomiczną, miejsca do gry w siatkówkę plażową, miejsca do nauki jazdy konnej. Okoliczne łowiska pstrągowe czynne są przez cały rok.

Ziołowy zakątek

Istebna – Trójwieś Beskidzka

Istebna to gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim o obszarze około 8430 ha, położona na obszarze trzech granic: polskiej, czeskiej i słowackiej. Często w przewodnikach turystycznych mówi się o Trójwsi Beskidzkiej, którą tworzą wspólnie Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Mieszkańcy sołectw tych wsi stanowią wspólnotę samorządową gminy Istebna. Gmina położona jest w Beskidzie Śląskim, co warunkuje jej urozmaiconą rzeźbę terenu. Największą powierzchnię Gminy Istebna zajmują lasy, co stanowi około 55% powierzchni gminy. Dzięki temu we wsi istnieją liczne piesze szlaki turystyczne, między innymi zielony: Kiczory-Młoda Góra-Istebna Bucznik-Istebna Zaolzie-Chatka AKT na Pietraszonce-Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą-Barania Góra oraz szlak żółty: Wisła Głębce-Przełęcz Kubalonka-Istebna Zaolzie-Koniaków. Dostępne są również szlaki rowerowe, a wśród nich Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków-Morawy-Wiedeń, Główny Karpacki Szlak Rowerowy oraz czerwona trasa rowerowa nr 42 i zielona trasa rowerowa nr 253. Istebna widnieje w wielu przewodnikach i portalach turystycznych ze względu na liczne atrakcje. Posiada liczne walory związane z dziedzictwem kulturowym, jak i odpowiednią infrastrukturę turystyczną w postaci rozbudowanej bazy noclegowej oraz dobrą dostępność komunikacyjną. Na terenie Istebnej istnieje 7 ośrodków narciarskich o łącznej długości tras około 12 km. Oprócz sportów zimowych dostępne są także sporty letnie, w postaci parku wodnego Olzy i licznych kortów tenisowych. Do atrakcji kulturalnych Istebnej można zakwalifikować Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Muzeum Jana Wałacha, galerię rodziny Konarzewskich, Chatę Kawuloka. Gmina Istebna to nie tylko atrakcje kulturalne i sportowe, lecz także obszar występowania wielu obiektów sakralnych, takich jak kościół p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum, kościół rzymskokatolicki p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej Kubalonce, kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce itd. Gmina przyciągająca turystów różnorodnymi atrakcjami, posiada także bogatą ofertę bazy noclegowej. Istebna noclegi gwarantuje zróżnicowane - to hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne, prywatne pokoje gościnne i schroniska. Ilość turystów korzystających z lokalnych noclegów systematycznie wzrasta wg najnowszych danych GUS.

Ziołowy zakątek

Gdyńskie molo

Każde nadmorskie miasto, które jest ośrodkiem turystycznym . W tym przypadku są to: molo, deptak, plaża. Nie licząc oczywiście ciekawej bazy noclegowej, hoteli, restauracji itp. Gdynia ma dobre zaplecze turystyczne (więcej meteor) i ma swoje molo. Co prawda, nie jest ono tak imponujące jak inne nadmorskie "kładki", jednak ma w sobie urok co potwierdzają setki stóp, które codziennie, nawet w okresie posezonowym po nim przechodzą. Molo znajduje się w Orłowie, czyli w południowej części miasta. Powstało ono około 1917 roku. Zaczynało skromnie - było niedużym pomostem, przy którym cumowały jednostki handlowe. Dopiero kilka lat później zmodernizowano go i przekształcono w molo dla spacerowiczów. Po remoncie i wydłużeniu, długość molo w Gdyni wynosiła aż 115 metrów, co na ówczesne czasy było imponującym wynikiem. Z racji swojego wydłużenia pomost otrzymał możliwość obsługi również statków typowo pasażerskich. Często na kartach polskiej bałtyckiej historii odnotowuje się swego rodzaju wyścig zbrojeń. To oczywiście metafora, w tym przypadku mówiąca o tym, że miasta konkurowały ze sobą w budowie pomostów - oczywiście wygrywał ten, który jest największy i najdłuższy. Nie dziwi więc fakt, że również Sopot i Gdynia stanęły w bloku "plażowym", aby rozpocząć ten wyścig. Może to i dobrze, bo dzięki temu teraz mamy bardzo ciekawe obiekty, które są atrakcją turystyczną. W połowie lat trzydziestych molo w Gdyni jeszcze bardziej zmodernizowano. Stare molo rozebrano i właśnie z jego części miał powstać prawie półkilometrowy kolos, który mógłby przyjmować nawet nieduże jednostki wojskowe. Plany zostały zrealizowane. Radość i dumna miasta Gdynia nie trwały jednak zbyt długo, bowiem pod koniec lat czterdziestych molo zostało dotkliwie zniszczone przez sztorm i fale morskie. Udało się go częściowo wyremontować, jednak już z nie tak efektownym skutkiem jak wcześniej. Nowy obiekt miał zaledwie 200 metrów. Kilka lat temu molo przeszło gruntowny remont. Przede wszystkim wzmocniono jego podstawy. Modernizacja trwała prawie rok, a jej koszty szacuje się na prawie 4 miliony złotych. Zwiększono bezpieczeństwo, molo jest bardziej stabilne i ma profesjonalne barierki ochronne. Molo w Gdyni to obiekt warty uwagi, obecnie nowoczesny i dopasowany do polskich oraz europejskich standardów.

Ziołowy zakątek

Nowy Targ – okno na Podhale i Tatry

Każdy, kto chciałby wybrać się na urlop na Podhale i zwiedzić jak największą liczbę atrakcji, powinien wybrać się do Nowego Targu. Ta największa miejscowość na północnym Podhalu, licząca ponad 30 tys. mieszkańców jest doskonałą bazą wypadową dla wszelkiego rodzaju turystyki. Miasto położone jest u źródła Dunajca (tu zbiega się Czarny i Biały Dunajec). Wielu turystów przyjeżdża w te okolice właśnie po to, aby podziwiać malownicze krajobrazy i przełomy doliny Dunajca i wznoszących się wokół rzeki pasm górskich. Dunajec jest bardzo niespokojna rzeką, co doceniają pasjonaci kajakarstwa górskiego. Rzekę charakteryzuje duża różnica poziomów, dlatego powstały na niej dwie zapory spiętrzające wodę: tama w Niedzicy i Sromowcach Wyżnych. Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Lokalizacja miasta u podnóży Białej Góry (na zachodzie) i Tatr (na południu) sprawia, że to doskonałe miejsce przyjazdu dla miłośników górskich wędrówek. W okolicy znajdują się aż cztery parki narodowe: Pieniński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i Gorczański Park Narodowy. Ten ostatni znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, jest jego największą atrakcją turystyczną. Z Nowego Targu na Turbacz, wznoszący się na wysokość 1310 m n.p.m – wiodą dwa szklaki turystyczne PTTK – zielony i żółty. Poza tym jest tu wytoczony Szlak Papieski, którym spacerował Jan Paweł II i w większości pokrywa się z oznaczonymi szlakami turystycznymi. W sezonie zimowym, kiedy wszystkie narciarskie kurorty w Tatrach przeżywają oblężenie i trudno o znalezienie jakiejkolwiek kwatery w popularnych miejscowościach warto tu zarezerwować noclegi. Nowy Targ stanowi doskonałą bazę noclegową dla narciarzy. Miejscowość leży w bliskim sąsiedztwie najlepszych ośrodków narciarskich. Z miasta można w szybki i łatwy sposób dostać się do innych popularnych ośrodków turystycznych: Zakopanego (23 km i około 30 min), Bukowiny Tatrzańskiej (20 km) lub Białki Tatrzańskiej (15 km). Miasto leży na trasie nr 47 czyli słynnej „Zakopiance”.

Ziołowy zakątek

Międzyzdroje – jeden z najpiękniejszych polskich kurortów

Każdy na pewno choć raz słyszał o Międzyzdrojach. Jest to niezwykle piękna miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim na wyspie Wolin. Bardzo chętnie odwiedzają ją turyści, ponieważ oferuje cały szereg atrakcji. Jej nazwa oznacza miejsce położone między zdrojami i przypomina jej uzdrowiskową historię. Oczywiście miejscowość jest przygotowana na przyjęcie dużej liczby turystów, ponieważ posiada rozbudowaną i bogatą bazę noclegową. Bardzo łatwo znaleźć wygodne noclegi przez Internet, na przykład przez serwis meteor listą noclegów w Międzyzdrojach. Warto pamiętać, aby rezerwacji dokonać wcześniej. Współcześnie Międzyzdroje znane są przede wszystkim z organizowanego tu dorocznie Europejskiego Festiwalu Gwiazd. Z jego powodu powstała tu słynna Promenada Gwiazd, potocznie nazywana Aleją Gwiazd i wzorowana na tej rodem z Hollywood. Pierwsze odciski dłoni naszych sław pojawiły się na niej w 1996 roku i od tamtej pory stale przybywają kolejne. Tylko w ostatnich latach swoje dłonie odcisnęły tam takie osobistości jak: Justyna Steczkowska, Maryla Rodowicz czy też Andrzej Poniedzielski. Jeśli już jesteśmy w temacie gwiazd, warto wybrać się także do tutejszego Gabinetu Gwiazd – czyli gabinetu figur woskowych. W nim możemy zobaczyć figury Baracka Obamy, Salvadora Dali czy też Piratów z Karaibów. Będąc w Międzyzdrojach, koniecznie powinniśmy wybrać się na plażę. Mamy tutaj do wyboru dwa piękne kąpieliska, Międzyzdroje Zachód oraz Międzyzdroje Wschód. Każde z nich obejmuje aż 500 metrów linii brzegowej, możemy być zatem spokojni, że znajdziemy dla siebie miejsce na plaży. Warto także przejść się po tutejszym molo. Pełni ono również funkcję przystani morskiej, z której można wybrać się na krótki rejs po Bałtyku albo popłynąć do Świnoujścia lub do niemieckich portów wyspy Uznam. Koniecznie powinniśmy się też przespacerować po nadmorskiej części miasta i zobaczyć tutejsze historyczne zabudowania uzdrowiskowe oraz przepiękny Park Zdrojowy. Możemy także podziwiać miejscowe widoki z innej perspektywy – nad Bałtykiem znajdują się dwa wzniesienia: Gosań i Kawcza, które są również doskonałymi punktami widokowymi. Przez miasto przebiegają także liczne znakowane szlaki turystyczne. Te najsłynniejsze to Szlak Nadmorski imienia doktora Czesława Piskorskiego oraz Międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku. Międzyzdroje nie bez powodu są tak popularnym kurortem nadmorskim – to piękne i klimatyczne miasto.

Ziołowy zakątek

Hel, czyli prawdziwy kraniec Polski

Najdalej na północ wysunięte miejsce w Polsce, czyli sławny w całym kraju Hel, kusi nie tylko swoim atrakcyjnym położeniem i dostępem do morza i plaż właściwie z każdej strony. Dla turystów przygotowano również kilka innych atrakcji, nie brakuje też tych o charakterze historycznym. To właśnie tutaj znajdują się zabytkowe domy i chałupy sprzed prawie 200 lat, a w samym mieście funkcjonują dwa ciekawe muzea: Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Skansen Broni Morskiej. Turyści nie zawodzą - według Polskiej Izby Turystycznej co roku na Hel przyjeżdża w celach wypoczynkowych około 25 tysięcy turystów. Drugie tyle, bo ponad 30 tysięcy, przyjeżdża tu w ramach jednodniowych lub kilkugodzinnych wycieczek statkami z Trójmiasta. Ma to swoje uzasadnienie finansowe, ponieważ niestety noclegi w Helu nie należą do najtańszych. Atrakcyjna lokalizacja miasta, bezproblemowy dostęp do morza (większość ośrodków dzieli od plaży nie więcej niż pół kilometra) i naprawdę wysoki standard usług noclegowych muszą sporo kosztować. Hel znany jest przede wszystkim ze swojego fokarium, które stanowi unikatową i niepowtarzalną atrakcję nie tylko dla turystów z Polski, ale również z sąsiednich krajów. Liczący zaledwie 21 kilometrów kwadratowych Hel ma na swoim terenie kilkanaście hoteli i pensjonatów, w których mogą zatrzymywać się goście – niektóre z tych ośrodków dysponują dostępem do prywatnych, wydzielonych plaż. Posiada on także własną promenadę, port morski, latarnię morską (z funkcją widokową) i Muzeum Rybołówstwa. W miesiącach letnich na Hel zjeżdżają grupy muzyczne, kabaretowe oraz... historyczne, organizując cykliczne pokazy. Koniec czy początek? Mimo, że wciąż trwa spór o to, czy Hel należy nazywać końcem czy raczej początkiem Polski, dla turystów ma to niewielkie znaczenie. Rocznie zapełniana baza noclegowa świadczy jedynie o tym, że zainteresowanie turytów tą niewielką miejscowością (niecałe 3,5 tysiąca mieszkańców) nieustannie rośnie, czego dowodem są kolejne powstające w mieście ośrodki. Z kolei Ci goście, którzy nie mieli szczęścia, aby znaleźć noclegu na Helu, korzystają najczęściej z usług hoteli i pensjonatów w pobliskiej Juracie. Hel to niewątpliwie jedno z najciekawszych i najbardziej uroczych miejsc nad polskim morzem, które należy odwiedzić – jeśli nie z powodu jego unikalnego położenia, to dla znajdującego się tu wielkiego fokarium.

Ziołowy zakątek

Dark Restaurant w Poznaniu

Poznań jest nie tylko historyczną stolicą Wielkopolski, lecz także miastem pełnym nowoczesności, które cieszy się niesłychaną popularnością. Metropolia ta znana jest także z promocji i wsparcia inicjatyw innowacyjnych. To w tym mieście praktycznie codziennie wymyślana jest jakaś nowa idea czy też szaleńczo dobry pomysł na biznes. Jedną z ciekawszych inicjatyw było otworzenie restauracji. Nie jest to jednak zwykła restauracja, otóż jej cechą charakterystyczną jest ciemność! Pomysł właściciela miał na celu odróżnić jego lokal gastronomiczny od wszystkich znanych do tej pory. Postawił on na usunięcie oświetlenia. Zamierzeniem było także niesamowite wyostrzenie zmysłów klientów, nie tylko wzroku, ale także, a może przede wszystkim węchu i smaku. Co ciekawe pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Zainteresowanie jest tak duże, iż radzi się by rezerwować stolik z wyprzedzeniem. Idea sprowadza się to tego, iż przed wejściem do restauracji należy dokonać wyboru co do posiłku. Do dyspozycji są cztery zestawy: bizzare food, mood food, vega food, a także zestaw standardowy, w skład którego wchodzi zarówno deser i przystawka, jak i danie główne. Kelnerzy wyposażeni są w specjalnie noktowizory, dzięki którym są w stanie zaserwować wybrane danie, jak również doprowadzić klienta do stolika. Dodatkową zasada panującą w lokalu jest zakaz posługiwania się zarówno telefonami komórkowymi czy też zegarkami fluorescyjnymi, a także innymi przedmiotami, które mogłyby dać jakiekolwiek światło. Goście komunikują się z obsługą poprzez użycie specjalnego dzwoneczka, którego dźwięk przywołuje kelnerów. Restauracja jest dla ludzi odważnych, ciekawych i cierpliwych, budzi jednak tak wielkie zainteresowanie, iż jest oblegana niemal przez cały czas. Restauracja zlokalizowana jest w centrum Poznania przy ul. Garbary 8. Cena zestawu obiadowego wynosi 120 zł. Dla gości planujących dłuższy pobyt w stolicy Wielkopolski polecamy listę z ofertą noclegową.

Ziołowy zakątek

Kilkudniowy wypad do zaskakująca ciekawego kaszubskiego miasta

Kòszalëno, czyli z kaszubskiego Koszalin - największe miasto regionu środkowopomorskiego to cel naszej kolejnej wyprawy. Internetowe bazy noclegowe {Meteor-Turystyka.pl} obfitują korzystnymi ofertami w tym rejonie. Z centrum miasta jest niecałe dziesięć kilometrów do morza, więc długo się nie zastanawialiśmy i zarezerwowaliśmy prywatną kwaterę położoną na obrzeżach miasta. Jedziemy tam zrelaksować się maksymalnie, dlatego postaramy się w te kilka dni bardzo wypocząć. Zainteresowaliśmy się więc obiektami sportowo-wypoczynkowymi i, ku naszemu zdziwieniu, wybór jest ogromny. W dostępnych tam obiektach hotelowych można skorzystać z zabiegów SPA, leczniczych kąpieli, sauny, ale także z kortów tenisowych, kręgielni albo pola golfowego. Wszystko poza sezonem jest oczywiście bardziej dla nas przystępne, ale co istotne – przede wszystkim dostępne. Nasz pierwszy nocleg w Koszalinie poprzedziliśmy zwiedzeniem miasta, które posiada koncentryczny układ. Najstarszą część miasta obiega siatka ulic, która łączy ulice śródmieścia z pozostałymi obszarami. Miasto przez dziesiątki lat rozwijało się przede wszystkim w kierunkach zachodnich i południowych, dopiero później, chyba uświadomiwszy sobie fakt, jaką atrakcją może okazać się tak krótki odstęp od morza, zaczęło rozbudowywać się na północ. Cały teren Starego Miasta wpisany jest do rejestru zabytków, których koszalińska lista jest bardzo długa, a wszystkie znajdują się Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Fragmenty murów obronnych z 1320 roku albo czternastowieczne gotyckie kościoły to tylko niektóre z nich. Koszalin to również ośrodek kulturalny tego regionu, o czym mieliśmy okazję przekonać się w kolejnych dniach. Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego liczący ponad sześćdziesiąt lat w swoim repertuarze ma kilka ciekawych propozycji, z których i my wybraliśmy dla siebie jedną. Kolejnym z obiektów kulturalnych jest na pewno godna uwagi Filharmonia Koszalińska i jej nowy gmach położony przy Piastowskiej 2. Powstała w 1956 roku orkiestra symfoniczna należy do najstarszych utworzonych na Pomorzu Środkowym. Polecić możemy również okręgowe muzeum w Koszalinie, które znajduje się w przepięknym budynku przy ul. Młyńskiej należącym niegdyś do Zespołu Młyna Miejskiego. Muzeum ostatnio obchodziło swoje setne urodziny, a prezentowane tam wystawy to kawał historii, który prawdziwie zainteresowanym może zabrać połowę dnia.

Ziołowy zakątek

Fauna regionu bieszczadzkiego

W dzisiejszych czasach trudno o znalezienie dzikiego zwierzęcia w lesie, pomijając tereny, gdzie są one sztucznie dokarmiane i monitorowane. A któż by nie chciał spotkać naturalnie żyjącego zwierzątka podczas pieszych wędrówek... Poczuć tą magię bliskiego spotkania, której nie dają udomowione zwierzęta, choćby najdziksze w usposobieniu. A może by tak zrobić sobie własną bazę noclegową w lesie i zapolować z ukrytą kamerą na dzikiego zwierza? Spotkanie z dzikim zwierzęciem może być magiczne i pozostawić niezatarte wrażenia. Trzeba się tylko zorientować jakie gatunki żyją na terenach, do których się wybieramy. Mało jest raczej osób, które chciałyby spotkać niebezpieczne osobniki. Może nawet nie przekroczyłyby progu hotelu, kwatery, tudzież innego rodzaju miejscówki wypoczynkowej, gdyby wiedziały, że w pobliżu może znajdować się dziki zwierz. Albo wręcz przeciwnie – wbrew zasadom zdrowego rozsądku, będą szukały kontaktu. Dlatego wybierając się gdzieś w odległe nieznane tereny, warto się zorientować, jakiego rodzaju osobniki można spotkać. Na dzikość Bieszczad nie można narzekać. Wręcz przeciwnie, surowość terenu może zachwycać. W związku z tym, że jest to obszar mało zamieszkały przez samych ludzi, w zagęszczeniu 4 osób na kilometr, zwierzęta dzikie mają tu wspaniałe warunki do rozwoju. No i wybierając się w teren, trzeba się zorientować, czy będzie można po drodze zorganizować nocleg (meteor-turystyka.pl/noclegi,bieszczady,58.html). W przeciwnym razie pozostaje biwak. Gwiazdy, nocleg - gołe niebo. A jakież to zwierzęta można przypadkiem spotkać w Bieszczadach? Cudowne. Bo czyż to nie wspaniale na swojej drodze zobaczyć żubra? Tak, w Bieszczadach jest to możliwe. Po drodze, na szlakach są nawet ustawione specjalne tabliczki ostrzegające o możliwości nagłego spotkania z przedstawicielem danego gatunku. Do rzadkości nie należy widok wilka szarego. Trzeba wiedzieć, że są one w Polsce objęte całkowitą ochroną. Żubr z reklamy piwa może jak żywy stanąć nam na drodze podróżniczych poszukiwań. Dzikość tych zwierząt może wśród ludzi budzić strach. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta raczej boją się ludzi i wolą unikać bliskich spotkań. W przeciwieństwie do ludzi żyją zgodnie z naturą i za bardzo nie rozumieją, dlaczego się je goni z aparatem. Właściwie są już przyzwyczajone do ludzkich osad i widoku człowieka. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, raczej nic nam nie grozi. Właściwie to nie dużych zwierząt należy się bać, a małych. Takich jak żmije czy innych wężowatych. Ale i te omijają człowieka, wcale nie mając chęci na bliskie spotkania.

Ziołowy zakątek

Historia Giżycka

Pomiędzy Jeziorami Kisajny a Niegocin, w sercu krainy zwanej Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, leży przepiękne miasto Giżycko. Każdego roku, szczególnie w sezonie letnim, przybywa tu wielu turystów, z całej Polski, a nawet spoza granic nasze kraju. Przyciągają, ich tu bajeczne krajobrazy, doskonałe warunki do żeglowania, a także świetnie rozwinięta baza noclegowa-wypoczynkowa (por. http://meteor-turystyka.pl/noclegi,gizycko,0.html), oferująca noclegi w Giżycku na każdą kieszeń i gust. Giżycko poza walorami turystycznymi, jak świetne położenia oraz piękne widoki, posiada także ciekawą historię. Znaleziska archeologiczne wskazują, że już 15 tysięcy late temu na tym terenie pojawiał się człowiek, a na przełomie epoki brązu i żelaza, znajdowały się tu liczne osady. W II wieku o terenach dzisiejszego Giżycka pisał Tacyt i Ptolemeusz z Aleksandrii, jako o obszarze zajętym przez plemiona Galindów, Sudinów i Bartów, przez który przechodził bursztynowy szlak. Pod koniec XIII wieku teren ten został opanowany przez Krzyżaków, którzy w roku 1340 wybudowali tu zamek. W XV wieku w okolice zamku zaczęli przybywać osadnicy. Pierwsza wzmianka w oficjalnych dokumentach dotycząca Giżycka pochodzi z drugiej połowy XVI wieku, kiedy to książę pruski Albert Fryderyk Hohnezoller-Ansbach osadzie nad jeziorem Lowentin (dawna nazwa Jeziora Niegocin) nadał prawa miejskie. Na początku XVII wieku miasto przyjęło nazwę Lotzen i rozpoczął się jego rozwój, któremu sprzyjało korzystne położenia w pobliżu traktów łączących Lwów, Wilno i Warszawę z portami morskimi (Gdańskiem, Elblągiem, Braniewem oraz Królewcem). Podczas potopu szwedzkiego, miasto zostało zrównane z ziemią. Kolejne klęska jakie nawiedziły Giżycko to epidemia dżumy w 1710 roku, wielki pożar w roku 1822 oraz liczne klęski głodu. Poprawa jakości życia mieszkańców nastąpiła w drugiej połowie XIX stulecia – wybudowano wtedy Twierdzę Boyen, jeziora mazurskie połączono siecią kanałów, utwardzono drogi oraz wybudowano linię kolejową (Prostki-Królewiec). Podczas I wojny światowej, głównie dzięki twierdzy, miastu udało się uniknąć zniszczeń. W okresie dwudziestolecia międzywojennego miasto szybko stała się kurortem, chętnie odwiedzanym przez licznych gości. Z roku na rok, rozbudowywała się baza noclegowo-wypoczynkowa. Po przejęciu miasta przez państwo polskie wysiedlono stąd mieszkańców pochodzenia niemieckiego, zaś sprowadzono Polaków z Wileńszczyzny, a także w ramach akcji „Wisła” ludność ukraińską.  

Ziołowy zakątek

Atrakcje w Ojcowie

Ojców to miejscowość położona w niedalekiej odległości od Krakowa przy drodze krajowej nr 94, prowadzącej w kierunku Olkusza. Wybierając się samochodem - można zwiedzić przepiękną Dolinę Prądnika i teren Ojcowskiego Parku Narodowego, na którym zlokalizowany jest Ojców. Teren najmniejszego Parku Narodowego - Ojcowskiego, udostępnia bogactwo zasobów przyrodniczych flory i fauny. Tym, co przyciąga turystów, wczasowiczów czy też amatorów krótkich wycieczek za miasto, jest niewątpliwie obecność skalistych stromościennych dolin: Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej w otoczeniu rzeźb skalnych jurajskich wapieni. Baza noclegowa miasta i okolic, została przygotowana i dobrana bardzo starannie. Oferta dostępnych noclegów w Ojcowie skierowana jest nie tylko do młodzieży szkolnej, bowiem wycieczki do Ojcowa to poniekąd wpisany na stałe program wyjazdu do Krakowa. Idealne miejsce na wypoczynek znajdą osoby także w średnim wieku, które zechcą podczas wycieczek w dolinki odkryć nie tylko walory widokowe miejsc ale poszukują spokoju i ciszy. Skarbem tego miejsca jest dziedzictwo przyrody i kultury, jakiej w okolicy jest pod dostatkiem. Amatorzy dwóch kółek mają wspaniałe tereny, by wyruszyć o świcie malowniczymi trasami Doliny Prądnika na przejażdżkę. Warto zobaczyć zamek z pobliskiej Pieskowej Skały - drugi w okolicy po XV wiecznym Zamku w Ojcowie. W Prądniku Korzkiewskim, zauroczyć można się widokami miejsca niecodziennego - domu pod skałą, gdzie widok i sama trasa jest niewątpliwie atrakcją krajobrazową. Okoliczne jaskinie: Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna są udostępnione do zwiedzania dla turystów (tylko te dwie). Charakterystyczna Skała Rękawica - zasłaniającą otwór Jaskini Ciemnej, zlokalizowana w masywie Góry Koronnej - jak podaje legenda, była ręką Boga – świadczy o tym kształt jaskini. Przykłady licznych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć: Ojców, który z pierwotnej osady zamkowej w XIX wieku stał się uzdrowiskiem, potem letniskiem. Zabudowa domostw Ojcowa nawiązywała do alpejskich górskich miejscowości (drewniane domy, formy i zdobienia). Przykładami tej zabudowy są działający do obecnych czasów Dawny Hotel pod Kazimierzem - w samym Ojcowie czy też najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika - młyn i tartak Boronia.

Ziołowy zakątek

Labirynt skalny w Radkowie

O Górach Stołowych słyszał chyba każdy planując swój górski urlop. Jednak, jakie miejsce wybrać, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z krajobrazów, warunków czy bazy noclegowej? W każdym aspekcie z pewnością zadowalający będzie Radków - niewielkie miasto z wielkimi możliwościami. Szczeliniec Wielki Oprócz unikatowych zabytków oraz atrakcyjnych noclegów w Radkowie (lista noclegów: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,radkow,0.html), na wyciągnięcie ręki mamy tam najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Najdogodniejsze wejście można znaleźć od strony wsi Karłów. Ciekawostką jest, że na wierzchołek prowadzą skaliste schody, których liczba sięga ponad 600 stopni, a wejście szacuje się na 40 minut. Natomiast charakterystyczny spłaszczony szczyt góry to wielki labirynt, który powstał w naturalny sposób, w wyniku osuwania się form skalnych. Po drodze spotkamy skały, którym ze względu na specyficzny kształt nadano różne nazwy, między innymi Wielbłąd czy Małpolud. Szczeliniec Wielki to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki górskiej. Na jego szczycie można podziwiać wspaniałe widoki, w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Z punktów widokowych rozciągają się przepiękne krajobrazy całej Kotliny Kłodzkiej, pasma Sudetów, a także Karkonoszy. Na szczycie znajduje się schronisko oraz płatny odcinek zwiedzania, który stanowi labirynt. Radkowskie skały Na skraju miasta w stronę Karłowa można podziwiać interesujące formy skalne, które występują na wysokości 600 metrów n.p.m. Nazywane Radkowskimi Skałami zbudowane są z piaskowców i mają bardzo zmyślne i unikatowe kształty. Niektóre z nich wznoszą się na prawie 100 metrów, tworząc spektakularne ściany. Znajdują się prawie przy samej szosie Stu Zakrętów, która z Radkowa zmierza do Kudowy. Aby do nich dotrzeć, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrzymać się na terenie leśnego parkingu, skąd wiedzie ścieżka do radkowskich skał. Błędne skały Niepowtarzalnym i przepięknym zakątkiem Parku Narodowego Gór Stołowych są Błędne Skały, które obowiązkowo trzeba odwiedzić, podczas urlopu w tych rejonach. W związku z wyjątkowością tego miejsca kilkadziesiąt lat temu utworzono tutaj rezerwat przyrody, który jest pod ścisłą ochroną. Błędne Skały stanowią labirynt skalny, który obejmuje grzbiet Skalniaka. Został on wyrzeźbiony przez naturalne działanie wiatru i wody. Bloki skalne utworzyły trasę turystyczną o nietypowych i zapierających dech w piersiach widokach. Jego przejście zajmuje ok 35 minut, skąd można wnioskować, że jest to naprawdę pokaźny odcinek. Szerokość i wysokość korytarzy jest bardzo zróżnicowana.

Ziołowy zakątek

Borsk – malownicze Kaszuby

Jeżeli szukasz idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek, to warto udać się do Borska. Borsk to malownicza wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. Przepływająca nieopodal, przez Jezioro Wdzydze, rzeka Wda stwarza dogodne warunki dla pasjonatów kajakarstwa. Obok wspomnianych akwenów możemy też wybrać się nad Jezioro Gołuń czy Jezioro Słupinko. Osoby pragnące ciszy, spokoju oraz malowniczych krajobrazów mogą zawitać do otaczającego Borsk Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość znalezienia miejsca pośród borów czy nad brzegiem jeziora na zaciszny wypoczynek. Obiektem zachwytu wielu osób jest flora i fauna. Dają one możliwość do spędzenia aktywnego wypoczynku. Można pobiegać lub wybrać się na przejażdżki rowerowe lub spacery. Znajdujące się w pobliżu torfowiska mogą urzec osoby ceniące kontakt z przyrodą. W pobliżu Borska położona jest wieś Malary. Urodził się tutaj Marian Mokwa, podróżnik i artysta. Nie ma się co temu dziwić, gdyż rejon ten obfituje w niepowtarzalne krajobrazy. W pobliżu Borska położone jest lądowisko samolotowe. Powstało ono na terenie dawnego lotniska Borsk. Sieć ruin bunkrów zadowoli niejednego fana historii. W okolicy Borska znajduje się również większy ośrodek miejski, czyli Kościerzyna. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest Muzeum Kolejnictwa i Galeria Wybickiego, gdzie można udać się na zakupy. Na bazę noclegową w Borsku składają się głównie obiekty agroturystyczne, domki letniskowe, a także pola namiotowe, których główną zaletą jest możliwość bliskiego obcowania z naturą. Przystępne ceny stanowią kolejny atut tego miejsca. Dodatkowo coraz więcej ośrodków ma w swojej ofercie dostęp do internetu bezprzewodowego (Wi-Fi). Wypożyczalnie rowerów są równie powszechne. Miejsce to jest idealne zarówno dla osób aktywnych, jak i tych potrzebujących częstszego kontaktu z cywilizacją. Urlop i noclegi na Kaszubach są ofertą skierowaną głównie do osób ceniących sobie aktywny wypoczynek i zaciszne miejsca. Są również źródłem szerokich perspektyw dla pozostałych. Miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku, choć swoje kluczowe atuty uwydatnia w sezonie letnim i jesiennym. Osoby mające dość codzienności, szarzyzny i gwaru miast mogą znaleźć tu bezpieczne schronienie, w którym bez problemu naładują się pozytywną energią.

Olejek lawendowy – olejek na rany i poparzenia, który powinien być w Twojej apteczce

Ziołowy zakątek

Olejek lawendowy – olejek na rany i poparzenia, który powinien być w Twojej apteczce

Aveiro – Wenecja Portugalii

Ziołowy zakątek

Aveiro – Wenecja Portugalii

Witaj na portugalskim targu!

Ziołowy zakątek

Witaj na portugalskim targu!

Podróż nad Ocean i kilka słów o przypadkach

Ziołowy zakątek

Podróż nad Ocean i kilka słów o przypadkach

Warsztaty ziołowo-kosmetyczne [18-19 czerwca]

Ziołowy zakątek

Warsztaty ziołowo-kosmetyczne [18-19 czerwca]

Hydrolat mirrowo-kadzidłowy. Destylujemy!

Ziołowy zakątek

Hydrolat mirrowo-kadzidłowy. Destylujemy!