dekoracyjne diyszyciowe diy

Jak zrobić koc z wełny czesankowej, czyli chunky knit blanket?

Najmodniejszym DIY w tym sezonie jest koc z wełny czesankowej. Kiedy robiłam remont sypialni i szukałam inspiracji, trafiłam na te koce w sieci. Zakochałam się od razu! Mimo że sypialnia była prawie na ukończeniu, a ja już za chwilkę miałam publikować post, to na szybko zamówiłam wełnę i w jeden wieczór zaplotłam kocyk. Zrobiłam go rękoma – bez żadnych drutów i dodatkowych kosztów. Kiedy pokazałam motek wełny czesankowej na Instagramie i Facebooku Twoje DIY, dostałam tyle pytań, że musiałam obiecać, iż pokażę, jak zrobić sobie taki kocyk, i powiem, ile czego jest potrzebne. Ważna jest też cena, więc dzisiaj o niej pogadamy. 

koc z wełny czesankowejprzerywnik

Uczyłam się z kilku tutoriali, ale żaden nie był doskonały. Chwilkę musiałam poćwiczyć, aby uzyskać upragniony splot. Ten jest chyba najładniejszy możliwy, ale to oczywiście rzecz gustu. Mnie w każdym razie podobały się grube warkocze czy też wzór sweterkowy – to taka moja umowna nazwa. Ten splot jest przeze mnie ciasno zapleciony i na pewno idzie tu dużo więcej wełny niż przy innych splotach. Oczywiście można go zrobić w dużo luźniejszej formie i też będzie świetnie wyglądał.

koc-z-welny-czesankowej-3

Tak, tak, na zdjęciu jest moja książka, a właściwie jej atrapa. :) Książka obecnie się drukuje, a tu wydruk próbny, z którego zrobiłam sobie okładkę dla innej książki. Jednak takie będą rzeczywiste wymiary książki oraz jej cudny kolor, który idealnie pasuje do kocyka. Książka w przedsprzedaży kosztuje 31,49 zł (regularna cena po premierze 23.11 to 39,99 zł) >>> teraz można ją kupić taniej na empik.com. POLECAM!

przerywnik

Jak zrobić koc z wełny czesankowej, czyli chunky knit blanket?

Potrzebujemy wełny czesankowej. Dużo wełny. Na koc o wymiarach 220 × 90 cm, który wykonałam, potrzebowałam 4 kg wełny, a jej koszt to 260 zł. Kupiłam ją na Allegro. Mnie chodziło o przykrycie końca łóżka, dlatego koc jest długi i wąski. Mój koc ma niecałe 2 m² – aby wykonać tym splotem 1 m² koca, potrzeba 2 kg wełny, a jej koszt to około 130 zł.

koc-z-welny-czesankowej-8

Najlepszy w tym wypadku będzie tutorial filmowy, dlatego nagrałam dla Was instrukcję plecenia koca z wełny czesankowej. Mam nadzieję, że on Wam pomoże.

 

 

Wykonanie modnego koca z wełny czesankowej jest proste i bardzo się opłaca, bo gotowe koce są naprawdę drogie.

koc-z-welny-czesankowej-4

Koc z wełny czesankowej jest piękny i cieszę się, że spełniło się moje marzenie o tym, by go wykonać i mieć. Trzeba jednak powiedzieć też o wadach tego cuda.

Wady koca z wełny czesankowej

  • Koc jest bardzo ciężki

Nie da się ukryć: gdy robi się koc z 4 kg wełny, to kocyk będzie ważył dokładnie tyle. Przykrycie się nim jest przyjemne, ale ciężar też czuć. Moim zdaniem koc bardziej nadaje się do dekoracji niż jakiegoś specjalnego okrywania się nim.

  • Koc się mechaci

Wełna czesankowa to nic innego jak produkt do filcowania. To z niej powstaje popularny również w DIY filc. Dlatego można się domyślić, że koc wykonany z takiej wełny też będzie miał tendencje do filcowania, czyli mechacenia się. Im więcej będziemy koca używać, przekładać go, tym bardziej będzie się nam zużywać – i to w zastraszającym tempie.

  • Pranie koca

Jeszcze nie miałam okazji prać tego cuda i szczerze mówiąc, nie zamierzam, bo wiem doskonale, co się stanie. Wełniane rzeczy pierze się ręcznie w letniej wodzie i suszy na płasko, a w tym czasie taka wełna się mocno kurczy. Nie wyobrażam sobie, jak miałabym wyprać tak duży i ciężki koc. Jeżeli teraz waży 4 kg, to gdy nasiąknie wodą, będzie ważył dwa razy więcej. Jak go wycisnąć? Nie mam pojęcia.

koc-z-welny-czesankowej-5

koc z wełny czesankowej

Jednak mimo wad koca i tak go uwielbiam oraz uważam, że pięknie się prezentuje. Staram się nie myśleć, ile pieniędzy wydałam na materiał. Mam zawsze usprawiedliwienie, że to jeden z rekwizytów do zdjęć na bloga. To spora inwestycja, jednak czy opłacalna? Wam zostawiam tę ocenę. Na pewno fani pięknego dekorowania swoich wnętrz będą zachwyceni perspektywą samodzielnego wykonania takiego koca z wełny czesankowej. Powodzenia!

 

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons